Jak pečovat o koženou sedačku, aby byla krásná a funkční i po letech

Kožená sedačka je při úvahách nad výběrem středobodu obývacího pokoje stále oblíbenou variantou. Investice se totiž vrací v podobě luxusu a dlouhé životnosti. Jako jejich nevýhoda se uvádí potřeba přílišné péče o kůži. Rádi vás těchto předsudků zbavíme a ukážeme několik jednoduchých zásad, se kterými zvládnete péči o koženou sedačku levou zadní a díky nim vám vydrží dlouhá léta ve skvělém stavu.

Se správnou péčí zvyšujete životnost kožené sedačky

Kůže je přírodní materiál, který dokáže dýchat, nevpíjí do sebe pot ani další tekutiny a nezachycuje prach, pyly a roztoče. Základní péčí, díky kterému vám kožená sedačka vydrží dlouhá léta, je impregnace. Je to ta nejdůležitější věc, kterou pro ni můžete udělat – nejen, že ošetřuje, ale také brání budoucím škodám. Z impregnované kůže totiž mnohem snadněji dostanete rtěnku, čmárance od fixy nebo fleky od jídla. Pro opravdu dlouhou životnost sedačky stačí impregnaci provádět dvakrát do roka.

Jak vyčistit koženou sedačku

Když se stane nehoda a neposedný mazlíček nebo rozpustilé děti po sobě na sedačce zanechají stopy, je potřeba ji vyčistit hned, jakmile se o spoušti dovíte. Díky včasné reakci zabráníte vpíjení skvrny do kůže a ušetříte si peníze za drahou čistící firmu. Hlavně nepoužívejte běžné čisticí prostředky, které mohou povrch sedačky spíše poškodit. Ošetřování musí být jemné a šetrné a stačí na něj obyčejná voda. Skvrnu nejprve vysajte utěrkou, omyjte ji čistou vodou nebo speciálním přípravkem a znovu použijte suchou utěrku. Pokud nezanedbáváte prevenci a kůži impregnujete, je čištění jednoduché a rychlé.

Jak opravit koženou sedačku

Pokud jste péči zanedbali a kůže vypadá opotřebovaně nebo se na sedačce objevily škrábance, budete potřebovat silnější zásah než jen obyčejnou vodu. Na opravu můžete využít specializované přípravky na kůži nebo obyčejný olivový olej.

Ze všeho nejdříve kůži vyčistěte vlhkým hadříkem a nechte ji pořádně uschnout. Pokud chcete sedačku zapravit specializovaným přípravkem, který jste nikdy předtím nepoužili, vyzkoušejte jej nejdřív na nějakém místě, které není na první pohled viditelné – třeba na zádech. Pak už stačí přípravek nebo olivový olej nanést v malém množství na kůži a pečlivě jej vetřít hadříkem do sedačky.

Kůže snadno a rychle vstřebá olejové látky, ale pokud i po několika minutách zůstane mastná, setřete přebytečný olej hadříkem nebo ubrouskem. Tímto způsobem si jednoduše poradíte se škrábanci, které sice na kůži zůstanou, ale nebudou tolik patrné. Pohovka bude navíc vypadat mnohem lépe a zářit novotou.

Údržbou sedačky výrazně prodloužíte její životnost

Na běžnou údržbu zásadně využívejte jen vlhčenou utěrku. A kdy je potřeba kůži vyčistit? Koženou sedačku čekající na vaši péči poznáte podle toho, že se leskne. Povrch správně vyčištěné a impregnované kůže je totiž suchý a matný.

V případě kožené sedačky se také vyhýbejte zdrojům tepla, jako je krb, radiátor nebo sluníčko. Vysoké teploty materiálu neprospívají, stejně jako vysoká intenzita světla. Nedávejte proto kožené sedačky na místa, kde po většinu dne svítí slunce, nebo po čase způsobíte změnu v barevnosti a tvrdosti sedačky a tím rychle snížíte její hodnotu a životnost.

 

Líbil se vám článek?

Slovenská kvalita
Sedačky i na spaní
Materiály vysoké kvality
Spolehlivost a komfort
Již 30 let s Vámi
Praktické dovednosti
Vlastní doprava a montáž