Víte, co by vzniklo zkřížením japonského a skandinávského stylu bydlení? Japonský styl - jednoduchost, čisté linie a láska k minimalismu. A proč je tento styl tak oblíbený? Pojďme se na něj podívat.
Japandi je spojení skandinávského a japonského stylu, které si bere to nejlepší z obou stylů. Minimalistický, hřejivý, funkční, elegantní, se špetkou nedokonalosti wabi-sabi - to je Japandi. Možná si říkáte, jak se vůbec designy pocházející z různých koutů světa daly dohromady. Základy stylu Japandi se začaly formovat před 150 lety, kdy se dánští umělci, designéři a architekti vydali do Japonska hledat novou inspiraci. Japonský vliv je dnes patrný i v dánské keramice, nábytku a architektuře. Naopak dánský styl je v Japonsku populární již několik desetiletí. Oběma vzorům je také společná láska ke dřevu a dalším přírodním materiálům. Podobnosti lze nalézt i mezi japonskou filozofií „wabi-sabi“ a dánským stylem „hygge“. Sdílejí myšlenku jednoduchosti, autenticity a řemeslného zpracování.
Klávesnice Japandi
Klíčovými prvky japonského stylu jsou jednoduchost, přírodní materiály, neutrální barvy a důraz na funkčnost. Tento styl se vyznačuje čistými liniemi, minimalistickými prostory a harmonií kontrastních textur a materiálů.
Jak zařídit interiér podle Japandiho
Jednoduchost a čistota
Základem japanadi stylu je minimalismus. Při výběru nábytku a doplňků se zaměřte především na jejich funkčnost a účel. Nezahlcujte prostor zbytečným nábytkem, soustřeďte se pouze na to, co skutečně potřebujete a budete používat. Vybírejte nábytek s jednoduchými a čistými liniemi. Tím v prostoru vytvoříte pocit klidu a pořádku, který umožní očím odpočívat a mysli relaxovat.
Přírodní prvky
Klíčovým prvkem japonského i dánského stylu je dřevo. Zařaďte proto do místnosti nábytek z přírodního dřeva. Čím méně povrchových úprav, tím lépe. V japonském stylu se nábytek a doplňky ze dřeva často používají i v přírodním, tj. surovém stavu. Poutavým prvkem jsou také stěny z dřevěných panelů. Oblíbenými materiály jsou ratan, bambus, kámen nebo terakota. V místnosti by neměly chybět rostliny, ať už v květináčích nebo ve vázách.
Striedme a prírodné farby
Jednoduchost japonského stylu se odráží i ve výběru barev. Základem designu Japandi jsou neutrální barvy. Vhodné barvy jsou bílá, šedá, béžová, hnědá a černá. Pracovat můžete také s přírodními odstíny zelené nebo modré. Při zařizování obývacího pokoje začněte výběrem barvy pohovky, protože ta je největším kusem nábytku v místnosti. Snadněji k ní pak sladíte ostatní nábytek a doplňky.
Oblíbené jsou také jemné barvy, například světle růžová. Tyto barvy se používají s mírou, jejich funkcí je dodat interiéru nádech tepla a osobitosti. Lze je použít na polštářích, kobercích nebo přehozech.
Výběr příslušenství
V japonském stylu se doplňky upřednostňují s ohledem na jejich funkčnost a mělo by jich být co nejméně. Například několik knih, váz nebo keramického nádobí. Upřednostňují se přírodní materiály a textury, které dodávají prostoru teplo, jednoduchost a eleganci. Přidejte ještě několik polštářů a přikrývek a výsledek bude dokonalý.